۵ دمنوش گیاهی که باید امتحان کنید

توضیحات:

 • دمنوش نوعی نوشیدنی است که در آن جزئی از گل، برگ، ساقه، ریشه، دانه، پوستِ میوه یا اجزای دیگر گیاهان دارویی که قابل حل در آب است، به صورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دم کردن یا گرفتن عصاره به وسیلهٔ آب متداول‌ترین و قدیمی‌ترین روش به کار بردن داروهای گیاهی است.

  قرن‌هاست که دمنوش‌های گیاهی وجود دارند. دمنوش‌های گیاهی از میوه‌های خشک، گل‌ها، ادویه‌ها یا گیاهان تهیه می‌شوند. این بدان معناست که دمنوش‌های گیاهی می‌توانند طیف وسیعی از عطرها و طعم‌ها را داشته باشند و گزینه‌ای وسوسه‌انگیز برای نوشیدنی‌های شیرین یا آب باشند.

  برخی از دمنوش‌های گیاهی علاوه بر خوشمزه بودن، خاصیت تقویت کنندگی سلامتی نیز دارند. در حقیقت، صدها سال از انواع دمنوش گیاهی به عنوان داروهای طبیعی برای انواع بیماری استفاده می‌شده است. در اینجا لیستی از دمنوش گیاهی سالم برای شما آورده شده است.

  ۱. دمنوش بابونه

  چای بابونه معمولاً به دلیل اثرات آرام بخشی آن شناخته می‌شود و اغلب به عنوان کمک خواب استفاده می شود. در مطالعاتی اثرات چای یا عصاره بابونه بر مشکلات خواب در انسان را بررسی شده است. در یک مطالعه بر روی ۸۰ زن پس از زایمان که مشکلات خواب دارند، نوشیدن چای بابونه به مدت دو هفته منجر به بهبود کیفیت خواب و علائم افسردگی کمتر می‌شود. علاوه بر این، بابونه ممکن است فقط به عنوان کمک خواب مفید نباشد. همچنین اعتقاد بر این است که دارای اثرات ضد باکتری ، ضد التهاب و محافظت از کبد است.

  در یک مطالعه همچنین نشان داد که چای بابونه علائم سندرم قبل از قاعدگی را کاهش می دهد، در حالی که مطالعه دیگر در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شاهد بهبود گلوکز خون ، انسولین و سطح چربی خون بود. در حالی که برای تأیید این تأثیرات به تحقیقات بیشتری نیاز است، شواهد اولیه نشان می دهد که چای بابونه ممکن است طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه دهد.

  ۲. دمنوش نعناع فلفلی

  دمنوش نعناع یکی از رایج ترین دمنوش‌های گیاهی در جهان است. در حالی که بیشتر مورد استفاده برای تقویت سلامت دستگاه گوارش است اما همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد سرطانی، ضد باکتری و ضد ویروسی است.

  اکثر این تأثیرات در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین نمی‌توان فهمید که ممکن است منجر به مزایای سلامتی شود. با این حال، چندین مطالعه اثرات مفید نعناع در دستگاه گوارش را تایید کرده است.

  چندین مطالعه نشان داده است که آماده سازی دمنوش نعناع که اغلب شامل گیاهان دیگری نیز است، می‌تواند به رفع سوء هاضمه، حالت تهوع و درد معده کمک کند.

  ۳. دمنوش زنجبیل

  دمنوش زنجبیل یک نوشیدنی تند و خوش طعم است که بسته ای از آنتی اکسیدانهای سالم و ضد بیماری را در خود جای داده است. همچنین به مبارزه با التهاب و تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند، به دلیل داروی موثر برای تهوع شناخته شده است.

  مطالعات به طور مداوم نشان می‌دهد که زنجبیل در رفع حالت تهوع، به ویژه در اوایل بارداری موثر است، اگرچه ممکن است حالت تهوع ناشی از درمان های سرطان و بیماری حرکت را نیز از بین ببرد. همچنین شواهد نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند به جلوگیری از زخم معده و رفع سوء هاضمه یا یبوست کمک کند.

  زنجبیل همچنین ممکن است به تسکین دیسمنوره یا درد پریود کمک کند. در حقیقت، دو مطالعه نشان داد که زنجبیل به اندازه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن در تسکین درد دوره موثر است.

  ۴. دمنوش مریم گلی

  دمنوش مریم گلی به دلیل خواص دارویی بسیار شناخته شده است و تحقیقات علمی برای حمایت از چندین فواید سلامتی آن ، به ویژه برای سلامت مغز ، آغاز شده است.

  تعدادی از مطالعات نشان داده است که مریم گلی برای عملکرد شناختی مفید است و همچنین در برابر اثرات پلاک های درگیر در بیماری آلزایمر موثر است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد مریم گلی مزایای شناختی را برای بزرگسالان سالم نیز فراهم می‌کند.

  علاوه بر این، یک مطالعه کوچک انسانی نشان داد که دمنوش مریم گلی سطح چربی خون را بهبود می‌بخشد، در حالی که یک مطالعه دیگر روی موش‌ها نشان داد که دمنوش مریم گلی از ابتلا به سرطان روده بزرگ محافظت می‌کند. به نظر می‌رسد دمنوش مریم گلی یک انتخاب سالم است، مزایایی برای سلامت شناختی و به طور بالقوه سلامت قلب و روده بزرگ است.

  ۵. دمنوش میوه گل رز

  دمنوش گل رز از میوه گیاه گل رز تهیه می‌شود. سرشار از ویتامین C و ترکیبات مفید گیاهی است. این ترکیبات گیاهی علاوه بر چربی‌های خاص موجود در گل رز، دارای خواص ضد التهابی هستند.

  چندین مطالعه به بررسی توانایی دمنوش میوه گل رز در کاهش التهاب در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید و آرتروز پرداخته است. بسیاری از این مطالعات آن را در کاهش التهاب و علائم مربوط به آن از جمله درد موثر دانسته اند. اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی گل رز همچنین می تواند به مبارزه با پیری پوست کمک کند.

  دمنوش‌های گیاهی طعم‌های متنوعی دارند و به طور طبیعی فاقد شکر وکالری هستند. بسیاری از دمنوش‌های گیاهی نیز اثرات تقویت کننده سلامتی دارند و علم مدرن شروع به تأیید برخی از کاربردهای سنتی آنها کرده است.


 • تهیه و تنظیم توسط صحرا دارو
  تماس : 09133025634
  انتشار خبر در :