مضرات چای کوهی

توضیحات:

 • به نام خدا

  چگونه عوارض چای کوهی را به حداقل برسانیم؟

  علم و آگاهی در هر زمینه‌ای به افراد کمک می‌کند با دانش روز آشنا شوند. در‌حال‌حاضر تکنولوژی پیشرفت‌های زیادی کرده‌ است. جست‌و‌جویی کوتاه در فضای مجازی دنیایی از اطلاعات به افراد می‌دهد. پیش از مصرف انواع چای سری به فضای مجازی بزنید و با آگاهی از عوارض چای کوهی مصرف آن را آغاز کنید. برای مثال عوارض چای بابونه برای برخی افراد به‌طور کامل مشخص شده ‌است و برخی افراد نباید از آن استفاده کنند. حال سؤال مهم این است که چطور گرفتار عوارض مصرف نشویم؟ با دانستن نکات مهم در این زمینه خود را از خطرات احتمالی برهانید. بررسی چهار نکته‌ای که مطرح می‌کنیم، کمک بزرگی به تشخیص صحیح و دفع مضرات چای کوهی می‌کند.

  • چه افرادی چای کوهی مصرف نکنند؟
  • چه میزان در روز از انواع چای کوهی بنوشیم؟
  • چای کوهی اصل را از مراکز معتبر تهیه کنیم.
  • در صورت مصرف داروهای شیمیایی بررسی تداخلات دارویی الزامی ‌است.

  عوارض چای کوهی متوجه چه افرادی است؟

  هر کدام از انواع گیاهان دارویی که در ارتفاعات و کوهستان‌های ایران یا سایر نقاط جهان می‌رویند، به دلیل آب‌و‌هوای بی‌نظیر و پاکیزه خواص به‌مراتب بالاتری از گیاهان پرورشی دارند. در مقابل تاثیرگذاری مثبت، در صورتی که چای با بدن سازگاری نداشته باشد، عوارض بیشتری را به دنبال دارد. برای نمونه عوارض انواع چای کوهی قابل مقایسه با انواع چای میوه ای نیست. برخی افراد بدنی حساس‌تر از سایرین دارند. در ادامه به آن دسته از افراد حساس اشاره می‌کنیم و نکات مربوط به هر گروه را یادآور می‌شویم.

  طبع گیاهان و مزاج افراد مهم است

  هر کدام از انواع گیاهان کوهی دارای طبعی مخصوص به خود هستند. برای مصرف انواع چای کوهی ابتدا باید مزاج افراد شناسایی شود و در صورت تطابق با طبع گیاه نوشیدن دائمی ‌آن در برنامه روزانه افراد قرار بگیرد. در طب سنتی به سازگاری طبع توجه زیادی می‌شود. در صورتی که با مزاج و طبیعت خود آشنایی ندارید، مشخصه‌های بارزی وجود دارد و بررسی آن کار پیچیده‌ای نیست. بهتر است طبع هر گیاه نیز قبل از مصرف بررسی شود.

  دوران بارداری و شیردهی

  یکی از مراقبت‌های ویژه دوران بارداری برای مادر و جنین شامل بررسی نوشیدن دمنوش‌های گیاهی است. در‌صورتی‌که مادر قصد مصرف هر کدام از دمنوش‌ها را دارد، باید از عوارض چای کوهی مطلع باشد و قبل از مصرف با پزشک معالج خود مشورت کند. در دوران شیردهی باید میزان اثرگذاری چای روی شیر مادر بررسی شود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که مضرات چای کوهی به‌طور مستقیم با شیر متوجه کودک نیز خواهد‌ شد.

  افراد مسن با مصرف انواع داروها مراقب باشند

  بسیاری از افراد مسن از بی‌اشتهایی رنج می‌برند. چای کوهی برای تقویت اشتها توصیه می‌شود؛ اما برخی از انواع چای کوهی با مصرف داروها و قرص‌ها تداخل دارویی دارند. برای مثال در  عوارض چای بابونه بیان می‌شود که مصرف آرام‌بخش‌ها، رقیق‌کننده‌های خون، داروهای ضد‌پلاکت، آسپرین، مسکن‌هایی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن و غیره با مصرف برخی از انواع چای کوهی تداخل دارویی دارد.همچنین داروهایی از خانواده داروهای ضد انعقاد خون مانند بنزودیازپین، سیکلوسپورین و وارفارین خون را رقیق می‌کند و از ایجاد لخته‌های خون در بدن جلوگیری می‌کند. مضرات چای کوهی در افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند، نمود پیدا می‌کند.برای اینکه ار عوارض چای کوهی در امان بمانید، قبل از مصرف انواع چای گیاهی با پزشک متخصص مشورت کنید و بررسی تخصصی این امر را به پزشک بسپارید.

  کودکان و خردسالان حساس هستند

  برخی از انواع گیاهان کوهی خاصیت اشتها‌آوری دارند و باعث تقویت تغذیه کودکان می‌شوند. درمان لاغری و بی‌اشتهایی با انواع گیاهان دارویی بسیار با‌اهمیت است. افزایش وزن در کودکان و خردسالان نکته مهمی ‌است و بسیاری از خانواده‌ها به دنبال این شیوه درمانی هستند. آنچه باید درباره عوارض چای کوهی بدانید، این نکته است که بدن برخی کودکان با وجود ضعف بدنی پذیرای گیاه‌درمانی نیست. قبل از مصرف ملاقاتی با پزشک داشته باشید و از نظرات متخصص آگاه شوید و بدون نگرانی مصرف را آغاز کنید.

  افرادی که آلرژی و حساسیت دارند، بیشتر دقت کنند

  انواع چای کوهی کافئین کمتری دارند، برای رفع اضطراب و استرس مفید هستند و خستگی‌های جسمی‌ را برطرف می‌کنند. برانگیختن حس نشاط و سرزندگی نیز از مواردی است که بسیاری از افراد را به مصرف انواع چای کوهی ترغیب کرده ‌است. اما برخی افراد که داروهای آسم و تنگی نفس مصرف می‌کنند و آلرژی‌های مختلف دارند باید مراقب باشند. مصرف برخی از انواع این چای باعث تحریکات متعدد در بدن این افراد شده‌ است. مصرف این چای روی خون تاثیر می‌گذارد. افراد دارای این گونه حساسیت‌ها باید از مصرف این چای اجتناب کنند. تشخیص حساسیت اشخاص به گیاهان و گل‌هایی مانند گل مینا، داوودی، گل جعفری، ابروسیا و غیره مهم است. اگر به برخی از گیاهان حساسیت دارید و بدن به این گیاهان واکنش‌هایی نشان می‌دهد، در مصرف انواع چای کوهی  باید بیشتر احتیاط کنید.

  سخن آخر

  درست است که برای چای کوهی خاصیت‌های زیادی ثبت شده ‌است؛ اما حقیقت این است که باید به عوارض چای کوهی نیز پرداخته شود که افراد مختلف دچار سردرگمی ‌و آسیب‌های ناشی از آن نشوند.دانستن طبع سرد و گرم گیاهان در درمان بیماری‌های مختلف مفید است. شاید تهیه این چای با ترکیبی از سایر گیاهان و طعم‌دهنده‌ها از مضرات چای کوهی بکاهد، اما برخی افراد منع مصرف دارند. برخی افراد باردار شاهد دوران طلایی زندگی جنین خود هستند. مصرف برخی گیاهان باعث سقط جنین می‌شود و عوارض جبران‌ناپذیری به همراه دارد. پس قبل از مصرف، اطلاعات خود را در زمینه انواع چای ایرانی و نحوه مصرف آن تکمیل کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط صحرا دارو
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :